Lalka dla chłopca? Czy chłopiec może bawić się lalkami?

Mimika twarzy, ogólny wygląd, elementy ubioru Lalki -wymienne elementy niosą ze sobą pewne nieodłączne cechy ludzkie, a w konsekwencji sposób zabawy i rolę lalki. Tak więc lalki o życzliwych lub neutralnych rysach twarzy prawie zawsze sugerują swoją rolę jako wybawców, bohaterów, dobrych wróżek, podczas gdy zabawki o negatywnym wyrazie twarzy to często jakiś czarny charakter.

Chłopcy i zabawa lalkami

Większość dorosłych jest przekonana, że lalki są tylko dla dziewczynek. Nawiasem mówiąc, chłopcy w wieku 2-3 lat bawią się lalkami tak samo, jak dziewczynki: kładą lalkę do łóżka, wożą ją w wózku, noszą na rękach. To zwykle bardzo zaskakuje i szokuje tatusiów.

Jak wspomniano wcześniej, jest to zupełnie normalne zachowanie dla każdego dziecka w tym wieku, ponieważ naśladuje ono dorosłych. Dziecko robi wszystko to samo, co robi matka. Badane są społeczne i emocjonalne sfery życia. W ten sposób dziecko uczy się współdziałania z innymi. Decyzją dorosłych zwykła lalka zostaje chłopcu odebrana i zastąpiona różnymi technicznymi zabawkami albo jakimś potworem, w najlepszym wypadku żołnierzem. Pozbawia to dziecko prawidłowego rozwoju emocjonalnego, rozwoju zachowań agresywnych, dziecko nie jest uczone prawidłowych interakcji i nie otrzymuje właściwych doświadczeń społecznych.

Dlatego ważne jest, aby przynajmniej w tym wieku chłopiec miał możliwość zabawy lalkami. Nie jest konieczne, aby zrozumieć go jako gra lalek dla dziewcząt, ponieważ istnieją różne rodzaje lalek. Wraz z wiekiem dziecko będzie przechodziło na inne rodzaje zabawek bardziej charakterystyczne dla jego płci.

Psychologiczne skutki używania lalek w różnym wieku

Każdy wiek dziecka potrzebuje konkretnej lalki, każda ma swój zestaw cech. Im młodsze dziecko, tym lalka może być mniej konkretna, a im starsze, tym bardziej szczegółowa. Jeśli wybierzesz złą lalkę, może ona nawet negatywnie wpłynąć na psychikę dziecka, albo dziecko nie będzie wiedziało, co z nią zrobić i ją zepsuje.

Lalkę można więc przedstawić dziecku już od pierwszych miesięcy życia. Pierwszą rzeczą, jaką możemy zaobserwować przy spotkaniu dziecka z lalką, jest to, że dziecko, wpatrując się w jej twarz, rozpoznaje w niej obraz człowieka. Pierwsza lalka może tylko mgliście przypominać człowieka, ale ma wiele “elementów” do zabawy. Taka prosta zabawka dostarcza dziecku wielu wrażeń.